aile danışmanlığı nedir?

LENA PSİKOLOJİ MERKEZİ

AİLE DANIŞMANLIĞI

Bu yazımızda sizlere Aile- Evlilik ve Çift Terapisi, Aile Danışmanlığı başlıkları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Öncelikle Aile- Evlilik ve Çift Terapisinin birbirinden farklı terapi teknikleri ile ele alındığını ve seansların farklı yapılandırıldığını açıklamak gerekir.

Aile Danışmanlığı, toplumun en temel ve en küçük yapı taşı olan anne- baba ve çocukları kapsayan ve bu yapıyı bütünüyle ele alan danışmanlık türüdür.

Aile danışmanı, aynı evi paylaşan eşler ve varsa çocukları arasındaki ilişkinin etkileşimin tamamını ele alır.

Bireylerin (eşlerin) birbiri ve diğerleriyle iletişim becerilerini, çocukların gelişim evrelerini ve iletişim becerilerini, aile içi kurallar ve sınırların gerekliliklerini ve bütün bunların aile üyelerine olumlu- olumsuz etkilerini değerlendirir.

Özellikle sağlıklı iletişim kurabilmek toplumun her alanında olduğu gibi aile yapısı içinde de büyük önem taşır. Aile üyelerinin birbirleri ile kurmaya çalıştıkları iletişim ve bağları destekleyen tekniklerle terapi süreci desteklenir.

Evlilik Terapisi, evlenecek olan veya hali hazırda evlenmiş olan çiftlerin aile temellerini sağlamlaştırabilmelerini, sosyolojik, psikolojik olarak bireysel ve eş olarak farkındalık oluşturabilmelerini, sağlıklı iletişim kurma becerisi edinebilmelerini destekleyen terapi türüdür.

Türk kültüründe genellenen ‘evlilik’ ve beraberinde getirdiği sorumluluklar, iki farklı alt kültürde yetişmiş, dinamikleri farklı iki insanın bu genellemeler içinde yaşadığı problemler terapi sürecinde ele alınır ve terapi teknikleriyle uyum ve iletişim becerileri geliştirip farkındalık sağlanarak desteklenir.                                                                    

                                                                                                        Daha Fazla Bilgi İçin: