Wisc-r Zeka testi

LENA PSİKOLOJİ MERKEZİ

Wisc-r Zeka Testi

1937 yılında David Wechler tarafından hazırlanban bu test öncesinde yetişkinler için tasarlanmış daha sonrasında ise çocuklar için tekrardan uyarlanmıştır. 

6-16 yaş aralığında ki çocuklara uzman tarafından uygulanmaktadır ve yaklaşık 1- 1,5 saat sürmektedir. Wisc-r testi kendi içerisinde iki başlık olarak incelenmektedir. 

İlki;  sözel zeka bölümlerini, ikincisi ise; performans zeka bölümlerini incelemektedir.

Sözel zeka bölümü kısmında; çocuğun yaşadığı kültür ve doğal çevresiyle ilişkili bilgiler sorulur, soyutlama yeteneği ölçülür, zaman tutularak aritmetik işlemleri yöneltilir, mantık muhakeme yeteneği ölçecek sorular verilir ve son olarak işitsel hafızayı ölçecek sorular yöneltilir.

Performans zeka bölümündeyse; çocuğun  önüne katılan resimlerin parçalarını tamamlaması ve resimler arasında sebep sonu ilişkileri bulması beklenmektedir. 

Ayrıca önüne katılan küplerden bir şekil yaratması istenir, karışık görsellerden bir şifre çözmesi ve bunu çözme hızı ölçülür. 

Son olaraksa bir labirent verilir el göz kordinasyon uyumu ölçülerek testin tüm bölümleri psikolog tarafından değerlendirilir ve bir rapor hazırlanır.

                                                                                                        Daha Fazla Bilgi İçin: