Terapiden çekiniyor musunuz?

Evet bazen bu kelime sizleri korkutabiliyor, çünkü terapi alıyorum, psikolojik destek alıyorum dediğinizde çevrenizdekilerin hakkınızda ne düşüneceği ile ilgili endişelenebiliyoruz.

Bazen de kendinizi bir başkasına açmak, söylediklerinizden sonra terapistin hakkınızda ne düşüneceği, bir başkasına anlatıp anlatmayacağı gibi düşüncelerle destek almaktan kaçınılabiliyor. Kişi terapist danışan ilişkisi ile ilgili terapiye başlamadan bir ön yargı içine girerek süreci ertelemeye hatta gelmekten vazgeçmeye, yaşadığı ruhsal problemleri görmezden gelmeye ve zamanla geçeceğini düşünerek destek almaktan kaçınılabiliyor. Fakat terapi; kişinin kendinin koşulsuz kabul edildiği, koşulsuz saygı ve gizliliğin ön planda tutulduğu, farkındalığını arttırarak kendini keşfetmesini, bu süreç içerisinde kendi benliğini tanıyarak makul kararlar almasını ve düşünmesini destekleyen ruhsal bir iyileşme sürecidir. Psikolojik destek almak sadece sorun yaşandığında değil ruhsal iyiliğin devamlılığını sağlamak, duygu boşaltımı içinde destekleyicidir.
Terapiye başlamaya karar verdiğiniz anda psikoloğunuzu araştırırken mezuniyetini (diplomasını), aldığı eğitimleri, çalıştığı alanları sorgulamak ve buna göre bir tercih yapmak en doğal hakkınızdır bunu unutmayınız🌻

Sağlıklı günler dileriz.