Erken Boşalma Sorunu

Erken boşalma günümüzde bir çok erkeğin yaşadığı bazen yaşanan yoğun stresle ilgili bazende hep var olan bir problemdir.

Kişi bu sorun ile karşılaştığında ilk olarak üroloğa gitmeli fizyolojik bir temeli olup olmadığı araştırılmalıdır, eğer fizyolojik bir temeli yok ise psikolojik kökenleri araştırılmalı ve uzmandan destek alınmalıdır.

Bu gibi durumlarda uzman yani cinsel terapist danışanın bireysel öyküsünü ve cinsel hayat öyküsünü aldıktan sonra kişiye uygun terapi teknikleri ve egzersizler ile seansları planlamalı ve danışanın da gönüllüğü, aktif katılımıyla ilerlenmelidir.

Erken boşalma yaşayan bireyler de görülen bazı belirtiler ve tetikleyiciler ; cinsel ilişkinin ortalama 6-7 dakikadan kısa sürmesi, hızlı yemek yeme, hızlı konuşma, ilişkiye yeterli önemin verilmemesi veya aşırı önem verilmesi, yanlış cinsel bilgiler, utangaçlık, baskıcı ebeveyn tutumları, ergenlik döneminde yaşanan cinsel travmalar, cinsellikle tanışma öyküsü, partner tutumları, kaygılı kişilik yapısı (cinsel performans kaygısı gibi), stresli yaşam döngüsü vb. olarak sıralanabilir.

Yetişkinlerde sağlıklı cinsel yaşantının hayatın bir çok alanını olumlu etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple cinsel sağlık ve sağlıklı cinsel ilişki yetişkin bireyler için oldukça önemlidir.
Erken boşalma ve daha bir çok cinsel konuda destek almaktan çekinilmemelidir.